Rowerowa Gołdap na rajdzie Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Samorządów Pogranicza

Za nami drugi rajd rowerowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Samorządów Pogranicza (pierwszy odbył się w ubiegłym roku). Wzięło w nim udział prawie 30 osób, dorosłych i dzieci, z czego większość pokonała cała trasę z Barcian do Żytkiejmy na dwóch kółkach.

Z naszego powiatu jechało łącznie siedmioro rowerzystów, w tym Jacek i Zbigniew z Rowerowej  Gołdapi.

Rajd wystartował w drogę w sobotę (12 sierpnia) w południe spod amfiteatru w Barcianach. Jacek i Zbyszek dotarli z Gołdapi na miejsce startu… rowerami, jakby inaczej 🙂 Po drodze były trzy noclegi: w szkole w Węgielsztynie, w świetlicy wiejskiej w Grabowie oraz w remizie OSP w Pluszkiejmach. Do mety w Żytkiejmach (i na Święto Sękacza) peleton dotarł we wtorek (15 sierpnia) około 15.

Takie rajdy jak ten to doskonała dla nas okazja do zawarcia nowych znajomości. Jak są to przydatne kontakty, mogliśmy się już przekonać po zeszłorocznym rajdzie (w którym uczestniczyliśmy dzięki gminie Dubeninki). Zawarte wówczas znajomości spowodowały, że nasze tegoroczne samodzielne letnie wyjazdy do Barcian czy Węgorzewa były wyjątkowo miłe. Takie rajdy to też dla nas okazja do poznania uroków innych gminy przygranicznych naszego województwa, a także możliwość pokazania uroków powiatu gołdapskiego dla gości. Nie jest także tajemnicą, że najlepsze znajomości nawiązuje się nie podczas formalnych spotkań czy uroczystości, ale np. przy wieczornym ognisku.

W planie na przyszły rok jest kolejna edycja rajdu „Pogranicza”, jak go potocznie nazwaliśmy. Tym razem jego trasa będzie najprawdopodobniej wiodła drogami zachodniej części województwa.

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Samorządów Pogranicza powstało w 2019 roku. Zostało zarejestrowane w KRS w 2020 roku pod nazwą Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Członkowie zdecydowali jednak później o zmianie nazwy na Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Samorządów Pogranicza. Skupia kilkanaście samorządów z Warmii i Mazur, leżących przy granicy z Rosją. Gołdap należy do stowarzyszenia od jesieni ubiegłego roku. Prezesem organizacji jest Marta Kamińska – wójt gminy Barciany, która – co warto podkreślić – uczestniczyła w wyprawie rowerowej zarówno ubiegłorocznej, jak i tegorocznej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za bardzo miłe, wspólne cztery dni.