Szlak czerwony – „Śladami rominckiego jelenia” – 95km

Zapraszamy do poznania Puszczy Rominckiej. Najlepszym środkiem transportu będzie rower, zaś najlepszą metodą zwiedzania jazda szlakiem „Śladami rominckiego jelenia”, oznaczonym kolorem czerwonym.

Dystans: 95km
Trudność: średni
Typ: pieszy lub rowerowy
Start: Promenada Zdrojowa lub Jurkiszki

Ten szlak prowadzi spod gołdapskiej tężni, fragmentem Green Velo do Jurkiszek, przez całą polską część Puszczy Rominckiej do Żytkiejm i z powrotem do Gołdapi. Na jego trasie oprócz delektowania się pięknem polskiej tajgi, warto zobaczyć głaz upamiętniający Fritza Skowronnka postawiony pod rozłożystym dębem na terenie nieistniejącej osady Szyliny, aleję dębową ciągnącą się przez ponad 2 kilometry, pałac w Galwieciach z drugiej połowy XIX wieku, rezerwat „Mechacz Wielki”, rezerwat „Boczki”, obelisk Dora – specyficzny kamień poświęcony córeczce leśniczego, głaz Wilhelma „2000”, głaz Wilhelma „Mały”, rzekę Błędziankę, obelisk upamiętniający nadleśniczego C.S.W. Reiffa, głaz Wilhelma II „Pod dębami”, obelisk upamiętniający nadleśniczego Josepha Speck von Sternburga przy Żytkiejmskiej Strudze, siedzibę PKPR w Żytkiejmach, głaz Wilhelma II „W błocie”, mosty w Stańczykach, malowniczą aleję 229 jarząbów szwedzkich, wieżę widokową w Będziszewie, wiadukt i mosty nad rzeką Bludzią w Kiepojciach, plażę nad jeziorem Przerośl, pałac w Zawiszynie, mosty w Botkunach nad rzeką Jarką. Na trasie spotkamy też kilka ścieżek edukacyjnych Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Szlak w kilku miejscach spotyka się z rowerowym szlakami – Green Velo, „Pierścieniem rowerowym Suwalszczyzny”, „Podlaskim szlakiem bocianim” oraz pieszymi szlakami: niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym, które również mogą być wykorzystane jako szlaki rowerowe. Dzięki temu trasę można dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Wracając ze szlaku zatrzymajmy się w pijalni wód na promenadzie zdrojowej, aby na koniec przejazdu zgasić pragnienie wodą mineralną, która czerpana jest z otworów kredy górnej z głębokości 426 metrów.

UWAGA: Większa cześć szlaku przebiega przez Puszczę Romincką. Na trasie rzadko spotkamy sklepy i obiekty gastronomiczne, warto więc się zaopatrzyć w napoje i wyżywienie przed wyjazdem z miasta.

obelisk Dora poświęcony córce leśniczego
głaz Wilhelma II „2000”
obelisk upamiętniający nadleśniczego C.S.W. Reiffa
głaz Wilhelma II „Pod dębami”
obelisk upamiętniający nadleśniczego Josepha Speck von Sternburga przy Żytkiejmskiej Strudze
głaz Wilhelma II „W błocie”
wieża widokowa w Będziszewie
głaz Wilhelma „Mały”
rzeka Błędzianka
mosty w Stańczykach
aleja jarząbów szwedzkich
plaża nad Jeziorem Przerośl w Kiepojciach